Ograniczenia w związku z pandemią – Msza Święta i inne nabożeństwa.

W związku z zarządzeniem Biskupa Tadeusza Lityńskiego informujemy, że nie będą sprawowane Drogi Krzyżowe z udziałem wiernych w kościele. Prosimy aby nabożeństwa te odprawiać indywidualnie lub w rodzinach, bądź też uczestniczyć w ich transmisjach w środkach społecznego przekazu. Przez cały dzień kościół pozostaje otwarty – zachęcamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem obecnym w tabernakulum (także możliwość odprawienia indywidualnie Drogi Krzyżowej).


Przypominamy, że za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny, należy spełnić następujące warunki:
– musi być 14 stacji;
– rozważanie Męki i śmierci Chrystusa (nie jest konieczne rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji);
– wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej (przy publicznym odprawianiu wystarczy, aby prowadzący przechodził, jeśli wszyscy wierni nie mogą tego czynić);
Kto w ten sposób, z powodu słusznej przeszkody, np. choroby, podróży, zamknięcia kościoła itp. nie może odprawić Drogi Krzyżowej wg podanych warunków – zyskuje odpust zupełny, jeśli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu albo rozważaniu Męki Pana Jezusa.


W piątek o godz. 18 zachęcamy do łączności w modlitwie z Ojcem Świętym Franciszkiem – transmisja modlitwy i błogosławieństwa 'Urbi et Orbi’ m. in. w TV Trwam.


Zgodnie z nowym zarządzeniem władz w Mszach św. może uczestniczyć najwyżej 5 osób. Dlatego informujemy, że pierwszeństwo uczestnictwa będą miały osoby, które zamówiły aktualną intencję mszalną.


Informujemy o możliwości telefonicznego umówienia się z kapłanem na spowiedź świętą (tel. 76 833 88 75). Przypominamy, że niedopuszczalne jest sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania przez telefon, list czy za pośrednictwem Internetu.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku