Spektakl słowno-muzyczny ZAMEK WEWNĘTRZNY

Zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny „Zamek wewnętrzny” do naszego kościoła w niedzielę 20 listopada 2022 r. o godz. 16:45.

Spektakl słowno-muzyczny

ZAMEK WEWNĘTRZNY

mieszkania pierwsze

słowa święta Teresa od Jezusa

Doktor Kościoła

wydanie poznańskie-Flos Carmeli

muzyka: Zbigniew Małkowicz

czytanie i śpiew : Marzena Małkowicz
Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN

Podczas procesu kanonicznego, który doprowadził do ogłoszenia  przez papieża Pawła VI Świętej Teresy z Avila pierwszą kobietą- doktorem Kościoła w 1970, roku stwierdzono, że „Zamek wewnętrzny” jest „jednym z najważniejszych dzieł, całego mistycyzmu chrześcijańskiego”.

Zamek wewnętrzny przedstawia piękno i wielkość ludzkiej duszy zamieszkanej w swej najbardziej wewnętrznej komnacie przez Boga, który komunikuje się z nami , m in. przez to, że udziela nam swoich łask i natchnień.

Święta Teresa ukazuje najpewniejszą drogę którą można dojść do pełnego zjednoczenia się z Bogiem.

Na spektakl słowno-muzyczny „Zamek wewnętrzny” –mieszkania pierwsze, składają się zarówno fragmenty prozy czytane przez Marzenę Małkowicz, wcielającą się w postać Teresy od Jezusa, jak również pieśni napisane do tekstów świętej. Ponieważ Teresa z Avila żyła w XVI wieku i była prawdziwą hiszpanką, niektóre pieśni swoim klimatem kojarzą się z okresem renesansu w innych zaś wyraźnie słychać motywy hiszpańskie.

Pobożność według Matki Teresy nie powinna być synonimem smutku, dlatego sama dawała przykład swoim siostrom śmiejąc się improwizując piosenki, układając wiersze i tańcząc na chwałę Boga.

Czasami nazywana jest również świętą w kastanietach. Tak więc w tym spektaklu doświadczymy zarówno głębokich treści mistycznych jak i usłyszymy piękny śpiew , ujrzymy taniec, będziemy mogli się wzruszać ale i doznamy szczerej radości.

Rodowity Hiszpan Ksavery Bordas, po premierze tego spektaklu w „Salonie Świętych” w Warszawie napisał, że ten przekaz jest na miarę współczesnego człowieka, który inaczej by w ogóle nie sięgnął do źródeł.