Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu NMP

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to Dzień Świętości Życia. Możliwość włączenia się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w piątek w czasie każdej Mszy św. Deklaracje zostały wyłożone przy wyjściach z kościoła. Wypełnione zostaną złożone podczas piątkowego włączenia się w dzieło.

W uroczystość Zwiastowania nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych.

Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie i o nawrócenie Rosji w tym dniu w naszym kościele o godz. 900. Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu NMP w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem Powszechnym w piątek o godz. 1700 w kościele.

W tym dniu Adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień do północy. Modlitwa różańcowa o godz. 08:30 Tajemnice Radosne, o godz. 12:00 Anioł Pański Tajemnice Światła, o godz. 20:00 Tajemnice Chwalebne, o godz. 22:00 Tajemnice Bolesne Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w piątek 25 marca br. o godz. 17.00 w kościele katedralnym w Gorzowie Wlkp. bp Tadeusz Lityński dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W tym samym czasie uczynią to również duszpasterze wraz z wiernymi we wszystkich parafiach diecezji. Tego dnia w kościołach będą również odprawiane msze św. o pokój na Ukrainie i o nawrócenie Rosji.
Podczas objawień w Fatimie w 1917 r. Maryja prosiła między innymi o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Akt ten miał doprowadzić do nawrócenia Rosji, a w konsekwencji do pokoju na świecie. Jeśli zaś nawrócenie Rosji nie dokona się, to – jak mówiła Maryja – jej „bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła”. Częściowo prośbę Maryi spełnił papież Pius XII w 1942 r., poświęcając narody świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty nie wspomniał jednak wówczas oddzielnie o Rosji, obawiając się propagandowego wykorzystania tego aktu przez III Rzeszę. Dziesięć lat później Pius XII powtórzył akt poświęcenia, wymieniając w nim również „wszystkie narody w Rosji”. Nie dokonał jednak tego w łączności ze wszystkimi biskupami Kościoła katolickiego, czego domagała się Maryja w Fatimie. Św. Jan Paweł II zainteresował się objawieniami fatimskimi po zamachu dokonanym, na jego życie 13 maja 1981 r. W rok po zamachu odbył dziękczynną pielgrzymkę do Fatimy, gdzie zawierzył świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten ponowił – tym razem w jedności ze wszystkimi biskupami świata – w Bazylice św. Piotra w Rzymie 25 marca 1984 r. Niespełna rok później władzę w Związku Radzieckim objął Michaił Gorbaczow, co dało początek reformom systemu sowieckiego, a w konsekwencji doprowadziło do upadku imperium i pozwoliło na stopniowe odradzanie się wiary chrześcijańskiej na jego terenach. W związku z obecnie trwającą zbrojną agresją Rosji na Ukrainę papież Franciszek postanowił ponownie ofiarować oba te kraje Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty dokona tego osobiście 25 marca br. o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Równocześnie akt ten zostanie dokonany przez biskupów we wszystkich diecezjach na świecie.
Papieskie nabożeństwo aktu poświęcenia będzie transmitowane przez Telewizje Polską w ogólnopolskim paśmie TVP3.