Historia parafii

Duma osiedla

 

Kiedy 18 czerwca 1980 delegacji z parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Brzostowie odmówiono w Legnicy pozwolenia na budowę kościoła na osiedlu „Kopernik” w Głogowie, nikt nie przypuszczał. że już za kilka lat właśnie świątynia będzie nowym elementem architektonicznego krajobrazu tego osiedla.

Pod koniec września 1980r. wojewoda legnicki wydał zezwolenie na budowę kościoła. Ks. bp Wilhelm Pluta i architekt wojewódzki Kacperski przyjęli koncepcję architektów poznańskich – Fikusa i Gurawskiego.
W lipcu 1981 r., po przeniesieniu ks. Zugmunta Zająca do Wschowy, organizatorem budowy kościoła i proboszczem powstającej parafii został ks. Ryszard Dobrołowicz. „Ma dużą wiarę, bo widać po nim”. Tak o wierze i proporcjonalnym do niej wzroście ks. proboszcza mówili najmłodsi parafianie. I niewątpliwie mieli rację, bo dzięki tym darom kościół „rósł jak na drożdzach”. Budowa przebiegła wg ustalonego porządku. Mieszkańcy poszczególnych ulic, w wyznaczonym dniu tygodnia, pracowali przy wznoszeniu świątyni.
Bywały takie dni, kiedy koordynujący budową ksiądz odsyłał ludzi do domów, bo brakowało dla nich zajęcia. Prace na budowie trwały niekiedy do późnych godzin nocnych.
– Każdy dawał z siebie wszyskto, jakby robił rzecz dla siebie najważniejszą – mówi jeden z budowniczych. – Kiedyś właściciel głogowskiej cukierni ufundował na Dzień Budowlańca duże lody i ciasto; pewien krawiec uszył dla nas czapki chroniące przed upałem – wspomina.
I to właśnie pracy fizycznej, pomocy finansowej i modlitwie tysięcy osób kościół ten zawdzięcza swoje życie. I to dla nich biją serca kościelnych dzwonów.

2 lutego 1998 r. minęło dziesięć lat, od kiedy ks. bp Józef Michalik, na mocy przepisu prawa kanonicznego, erygował nową parafię w Głogowie – parafię p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Jedynym zadaniem Kościoła jest przybliżenie ludziom Boga. Przybliżanie na tyle skutecznie, by rodziło w człowieku potrzebę świętości na wzór Chrystusa. To m.in. wspólnoty modlitewne i apostolskie, działające przy kościołach, dają szansę spotkania z Bogiem. W parafii na osiedlu „Kopernik” jest ich ponad dwadzieścia. Cele i formy działania tych wspólnot są różne. W dużej mierze zależą od tego, jakie pragnienia ludzkie mają zaspokajać. Fundamentem każdej wspólnoty jest modlitwa i przeważnie cotygodniowe spotkanie. Każdy poszukujący Boga, swojego miejsca w Kościele i jego życiu, ma w czym wybierać. Dzieci mają  Oratorium św. Tereski, młodzież Ruch Światło – Życie (tzw. Oazę). Tych, którzy chcieliby służyć podczas Mszy Św., z radością przyjmuje wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza. Odradzanie życia duchowego następuje w Odnowie w Duchu Świętym, Neokatechumenacie.
Niezmierzoną wartość modlitwy odkrywa koło Żywego Różańca, Apostolat Maryjny. Pełni wdzięczności parafianom są również ci, dla których od stycznia 1995r. działa Stołówka im brara Alberta Chmielowskiego. Jej głównym pomysłodawcą był ks. Andrzej Jancia. – Tak wiele znaczy dla nas tu przychodzących pomoc w formie gorących posiłków, wydawanych trzy razy w tygodniu. To jest sprawa bardzo cenna,o której nie zapomnę do końca życia – mówi pani korzystająca z posiłków. Również radość Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest radością dla ludzi bezdomnych. To dla nich z udziałem MOPS-u bezinteresowni pracownicy Stołówki przygotowują co roku wieczerze wigilijne i śniadania wielkanocne. Świąteczne spotkania są nie tylko wspólnie spożytym posiłkiem, ale również czasem modlitwy, życzeń i rozmów. Parafia p.w. NMP Królowej Polski w Głogowie tętni życiem od chwili narodzin. I chociaż przeżywa nieraz mniejsze lub większe bolączki, to dzięki księżom, siostrom zakonnym i przede wszystkich Chrystusowi udaje się jej wychodzić „obronną ręką”.